http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/05/border_bottom_purple.png
Gezegenler Venüs burçlarda

Venüs Retrosunda Doğanlar

Doğum haritasında Retro Venüsünüz varsa!
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/05/border_bottom_purple.png

Venüs Retrosunda doğanlar , doğum haritasını çıkarırken Venüs’ü temsil eden sembolü kırmızı ya da yanında kuyruklu bir R harfi ile görürler.

Retro bir Venüs’e sahipseniz, Venüs’ünüzün normalden farklı çalıştığını anlamanız gerek. En temel anlamda Retro Venüs temsil ettiği konularda tekleme,  zorlanma, ifade zorluğu ve sorunlu durumları çekme gibi temalar yaşayacaktır.

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/05/border_top_purple.png

Venüs Retrosunda doğanlar

Ne Tür Temalar Yaşar?

Venüs Retrosunda doğanlar içeriğine girmeden; Venüs neyi temsil ediyor hatırlayalım.

En güzel anlatımıyla Venüs; neyi nasıl sevdiğimiz, ne istediğimiz, nasıl değerlerimizin olduğunu ve hayatta neden keyif aldığımızı anlatır. Ayrıca gelirlerimizi nerelerden elde edeceğimizi, nelere çekilip neleri kendimize çekeceğimizi, nasıl ilişki kuracağımızı, ve nasıl uzlaşacağımızı gösterir. Venüs’ün uzmanlık alanlarını sıralayacak olursak; aşk, evlilik, ortaklıklar, ilişkiler gibi paylaşımlardır. Ek olarak memnuniyet, müzik, sanat, maddi kaynaklar ve bunları kazanım şekilleri, sosyal bağlar kurma şeklimizdir.

Peki Venüs Retrolu kişilerdeki farklılıklar nelerdir?

 • Kişi her türlü ilişki ve bağı fazlaca ciddiye alır. Utangaçlık hissi yoğundur. Sosyal ortamlardaki yüzeysellik ona itici ve göz korkutucu gelir.
 • Aşk çok önemlidir. Fakat sevgiyi gösterme konusunda zorluk çeker. Aşka kapılmaya aşık ama bir o kadar da bundan korku duyabilir.Bazen gizli aşk ilişkilerine çekilebilirler.
 • Çoğu Retro Venüs erken yaşta ilişkiler başlatır. Bu ilişkiler çoğu zaman güvensizlik ve sevgisizlik sebebiyle sona erer. Çok yara aldığını düşünür. Evlilik çok geç veya çok erken yaşta gelir. Bu anlayışla genç yaşta evlenenler Retro Venüs iyileştikçe ilişkiye daha net bakarak ayrılmayı – boşanmayı seçer.
 • Bazen de evlenme gecikir.
 • Zaman içinde bakış değiştikçe eş adayını geç de olsa bulur. Venüs ilişkilerle birlikte maaş göstergesi de olduğundan aynı şey kariyer başarıları için de geçerlidir.
 • Özgüven sorunları ortaya çıkar. Kendi güzelliklerine güvenmekte zorlanırlar.  “Yeterince iyi, güzel, beğenilesi” olmadıklarını düşünürler. Kendini sevmek oldukça zorlayıcı bir eylemdir. Bazen bu kişiyi “yeterince iyi” olmak için takıntılar içinde buluruz. (Aşırı diyet, aşırı estetik, aşırı içe dönüklük veya pasiflik gibi) Bazen de ihtiyaçlarını tamamen reddetme eğilimi görürüz. “Ben en iyisiyim, başka bir şeye ihtiyacım yok”.
 • Mutluluğu hep “dışarda” aramak eğilimindedir. Kendi öz değerini oturttuğunda, kapasitesini, yeteneklerini ve özelliklerini objektif gözden geçirdiğinde; “sevgiye layık” olduğunu anlar. Özgüven geliştirir.
 • Reddedilme, istenmeme, beğenilmeme adeta en korktuğu hislerdendir. Bu sebeple iyi olan yönlerini de bastırmaya, karşıya boyun eğmeye meyillidir. Bu da ilişkilerde kendi kendilerini sabote etmeleri demektir.

Venüs Retrosunda doğanlarda iki farklı tip gözleriz!

 • Bazen aşırı güven gösterisi, bazen aşırı içe kapanma gibi. Zira temelde aynı problem yatsa da herkesin konuyla başa çıkması ve bunu dışa yansıtması farklı olacaktır.
 • Eğer bilinçliyse özdeğerini farkederek “neyin peşinden ne zaman koşup, ne zaman vazgeçmek gerektiğini” veya “hangi eğilimlerini törpülemek, hangi yönlerini parlatmak gerektiğini” idrak ederek kendi algılarını geliştirirler.
 • Ayrılık acısını en çok yaşayanlar da bu gruptandır. İyileşme süresi uzun surer. Retro Venüs sahipleri sıkça platonik aşklarla veya aylar-yıllar önce ayrıldığı sevgilisiyle bağları koparmakta zorlanırlar.
 • Bazı durumlarda aşırı alıcı-talep edici konumda olurlar, bazı durumlarda ise aşırı verici ve feragat eden konumundadırlar. Nerede durulması gerektiğinin sınırlarını net olarak göremeyebilirler. Bu bazen onların “ihtiyaç duydukları sevgiyi satın alıyormuş gibi” hissetmelerinden doğar ve sevgiyi kaybetmemek için bu eylemleri devam ettirirler.
Devamı…
 • Retro Venüs kişilerinin kendi ahlaki kuralları olur, bu kurallar toplum tarafından belirlenenlerle ters düşse de onlar bazen bu tutumdan vazgeçmezler.
 • Para konularını yönetmek de güç gelebilir. Bazen tutucu oldukları gibi, bazen de sürekli borç içinde olabilirler. Zam isteme konuşmalarını yapamadıkları çok olur ve haketmediklerini düşündükleri ücretlere çalışabilirler.
 • Bir çok konuda durumların ona güvence sunmalarını beklerler. Bu yüzden maddi kazanım, ilişkiler, sosyallik gibi şeylerde başarı göstermeleri zordur.
 • Ek bir bilgi olarak Retro Venüs’e sahip olan kişilerin bayanlar ile iletişiminde problemler gözleyebiliriz. Deneyimlediğimiz kadarıyla Erkek danışanlarda “şunun gibi biri olsun” takıntısı görüyoruz. Yüksek standartları ve beklentileri var.  Kadın danışanlardaysa “yeteneğini saklama”, “sorunlu aşk ilişkileri olan kadın arkadaşlar” gibi durumlara da rastlarız.

Retro Venüs nasıl iyileştirilir?

Retro Venüs konusunu iyileştirmek bir anda bir ilaç alıp geçmesini beklemek gibi düşünülmemelidir.  Aksine kendi kendinizin hassasiyetlerini bilmeniz ve buna göre davranmayı esas edinmenizle beklediğiniz “iyileşme” mümkündür.

Eğer Retro Venüs’ün bulunduğu alanınızda fazlaca efor sarfettiğinizi anlarsanız, burada bir deneyiminiz olduğunu görürsünüz. Mesleki becerilerde buradan bir başarı çıkarabilirsiniz. Olumsuz deneyimlerin ardından burayı sorgulayıp üzerine sağlıklı ve geliştici bir emek verirseniz sonucu da bir o kadar başarılı olur. Örneğin şarkıcı olmak, sanatçı olmak, tiyatrocu olmak, danışman olmak gibi. Alternatif olarak belki de ilişki, para ve insan uzmanı olabilirsiniz. Konusuna hakim, alanında bir numara olabilirsiniz. Yukarıda saydığımız, olumsuz gibi görünen göstergeler sizin tarafınızdan iyileştirildiğinde; geniş kitlelere ulaşabilir. Diğer insanların da problemlerini için gittikleri ilk adres olabilir, onlara tavsiye verebilirsiniz.

Retro Venüsümüze nasıl farkındalık getiririz?

 • Kendimizin değerini, potansiyelini, kıymetini anladığımız zaman etrafımızdakilerle ilişki bağını daha sağlıklı kurarız.
 • Aşkta realist olmak gereken durumlar vardır. “O olmadan yaşayamam, bana geri dönsün” veryansını çoğu zaman doğruyu yansıtmaz. Makul olursak bazen “onun olmaması” hayrımıza da olabilir.
 • Bir yeteneğimiz varsa, bunu ele alıp her ne olursa olsun onu geliştirmemiz önemlidir. Kimin ne diyeceği, elalemin ne düşüneceği, kimin bize gülüp alay edeceği önemli olmamalıdır. Kime ne? Herkesin dünyası kendinedir, o gülenler de bunu anladıklarında ne tür bir karma hesabı verecekler kim bilir.
 • Asla kendi emeğimizi küçümsemeyeceğiz, fakat bu emeğe gerçekçi yaklaşacağız. Hakettiğimiz ücreti isteyeceğiz, istediğimiz ücret şuanki hak edişimizden fazlaysa bunun için emek verip kendimizi geliştireceğiz.
 • Sevgi bağlarında “herkesi olduğu gibi kabul etmek” konusu asla ve asla abartmayacağız. “Beni bir defa aldattı ama beni çok seviyor” cümlesini ağzımızdan çıkmasına izin veriyorsak, bir kaç defa daha tekrarlayıp kulağımızın da duymasını sağlayacağız. Sevgi bağında riyakarlık olmaz, olmamalıdır. Öyle sevgiden de kimseye hayır gelmez.
 • Venüs Retro bir kişi olarak harcama ve biriktirme dengesini sağlıklı kurmalıyız. Birikimlerde aşırı cimri, harcamalarda ay sonu 5 kuruşsuz kalmamalıyız.
 • Bazen fazla verici olduğumuzda bizi sömüren enerjide insanlar çevremize toplanabilir. Kim olurlarsa olsunlar, sevgi bağında sömürmek olmaz. Sevgi iyilik ve güzellik için kullanılır, insanı sömürmek için değil. Böyle bir çevreniz varsa (güzel olduğunuz için, zengin olduğunuz için, her zaman ağlanacak bir omzunuz olduğunuz için) bu çevreden ayrılın veya kısıtlayın.
 • Kendimizi zaman zaman şımartalım. Şık bir giysi ile, güzel ve pahalı bir yemekle, alıcı renklerdeki takı toka gibi objelerle –ki önceliğin bizim değerli oluşumuz olduğunu hissedelim.
 • Venüs Retro kişilere ek bir tavsiye olarak sadaka vermelerini önerebiliriz. Özellikle evsizlere, hayatını yalnız idame ettiren düşkün kişilere…

Ek Not : Bunu Venüs’ü 8.evde olanlar da okuyabilirler. Onlarda da “haketme, kendini gösterme” gibi durumlar bazı zamanlarda zorlanabilir. Onlara kısmen de olsa ışık tutacağını düşünüyoruz.

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/02/dark_bottom_divider.png
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2021/12/astrolojitalks_500x1500-09-640x213.png

Yıldızların gizemli dünyasına hoşgeldin!

  YILDIZLARDAN HER DAİM HABERDAR OLMAK İÇİN ABONE OLUN!