Satürn

Haritamızın Sert Öğretmeni...
Gezegenler SATÜRN burçlarda

Satürn sosyal gezegenlerden biri olarak sıkça bir çok medeniyet ve inanışa konu olmuştur. Her gezegen gibi Satürn’ü anlamak için mitolojiye (hikayesine), astronomiye (gerçekliğine) ve astrolojiye (hayata etkisine) bakarız. Böylelikle şüphesiz en net bakış açısını alır ve yapısını anlamamızı her yönden kolaylaştırırız.

Satürn’ü her açıdan inceleyerek bizim için ne denli olduğunu öğrenmeye başlayalım!

Bu sayfadaki içeriklerimiz;

Aşağıdaki alanda okumak istediğiniz Yazı Bölümü butonunu tıklayarak ilgili bölüme hızlıca ulaşabilirsiniz.

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/02/dark_top_divider.png
satürn

Mitoloji'de Satürn; Kronos!

SİMGESİ

Satürn ; yani Yunan mitolojisindeki adı ile Kronos. Çocuklarını yemesi ile bilinir aslında. Tabi ki sebepleri vardır.

Uranos ve Gaia’nın on iki çocuğundan en küçüğüdür. Uranos çocuklarının gücünü etkisiz hale getirmesi ile bilinirdi.Bu sebeple Kronos babası Uranos’u devirmek zorunda kalmıştır.

Mitolojiye göre Gaia; çocuklarını doğurduktan sonra eşi Uranos’un güç savaşı için tüm çocukları annelerinin rahmine sokmak ister.Amacı çocuklarının egemenliğini engellemektir.Bu karşı durmak isteyen Gaia çocukları ile birlik olur ve plan yapar.Plana sadık kalan Kronosolur.Annesinin rahminde babasını elinde orak ile bekler.BabasıUranos annesi ile sevişmeye başladığı sırada Kronos,babasının cinsel organına saldırır ve parçalara ayırır.Bu zaferden sonra kızkardeşiRhea ile evlenip tahta geçen Kronos babası gibi olmaktan kurtulamaz.Aynı gücün peşinde koşar.Geçmişte yaşadıklarını tekrar anımsayan Kronos kendi başına bir plan yapmaya başladı.

Devamında;

Süregelen beş yıl boyunca her yıl bir çocuk doğurur Rhea.Ancak rahimden çıkan bütün çocukları Kronos bütün olarak yutar ve kendi bedeninde saklamaya başlar.Çocuğunun onu öldüreceğine dair bir kehanet vardır çünküve çocukların annesi ile birleşip ona tuzak kurmasından korkmaktadır..O da kendi vücudunu kullanır.Rhea ise üzüntü ve kederden deliye dönen bir annedir.VeKronos bu ihtimali hiç düşünmemiştir.

Altıncı çocuğuna hamile kalan Rhea annesi Gaia’dan bu konuda yardım ister ve annesinin tavsiyesi ile Girit adasına giderek Zeus’u doğurur.Doğumdan sonra Kronos’un yanına dönen Rhea bir plan üzerine büyük bir taşı beze sarar.Kronos taşın Zeus olduğunu düşünerek aynı beş çocuğuna yaptığı gibi tek bir hamlede midesine indirir.Gerçek Zeus ise gizlice bir mağarada büyüyüp kehanetin gerçekleşmesini bekler.Kronos’u yenerek yeni bir çağın başlangıcı olması bekleniyordu. Bilinen en basit haliyle Satürn yani Kronos’unhikayesi böyledir.

Roma Mitolojisine göre ise Satürn zaman ve tarım tanrısı olarak bilinirdi. Bereketi ve iyi olmayı sembololize eder bu sebeple sevilirdi.

Astronomi'de Satürn

SİMGESİ

Biraz da Satürn’ü astronomik olarak inceleyelim.Satürn Güneş Sistemi içerisinde yer alan en büyük 2. Gezegendir. Halkalı bir yapısı vardır. Güneş’e en uzak 6. Gezegen olma ünvanına sahiptir. Dış gezegen grubunda yer alan Satürn’e eşlik eden diğer dış gezegenler ise Uranüs, Neptün ve Jüpiter’dir. Bu gezegenlerin tümünün ortak özelliği gazlardan ve halkalı yapılardan oluşması olsa da Satürn her zaman daha dikkat çekici olmuştur.

Basit bir teleskop yardımı ile bile rahatça gözlemlenebilen Satürn’ün kütlesi Dünya’nın yaklaşık olarak 95 katıdır. Buna karşın karasal bir yüzeyi olmaması ve gazlardan oluşması sebebi ile hafif olduğu düşünülür.

18 Şubat 1930 yılında keşfedilen bu gezegen yapısında çoğunlukla hidrojen ve helyum gazları bulundurur. 7 halkası vardır ve en belirgin halkalı gezegendir. Çıplak göz ile de görebileceğimiz Satürn’ün 60’tan fazla uydusu vardır. Halkalarının çapı kendi çapından 8 kat daha büyüktür. Satürn’de 1 yıl Dünya’da 29 yıla denk gelmektedir. Kuvvetli bir manyetik alana sahip olan Satürn’de yaşam yoktur. Ancak uyduları üzerinde yaşam olup olmadığı üzerinde çeşitli araştırmalar halen devam etmektedir.

Gezegenler SATÜRN burçlarda

Astroloji'de Satürn

SİMGESİ

Gelelim Satürn’ün astrolojideki yeri ve önemine. Kendisi oldukça popüler bir gezegen olması dolayısıyla her kesimden astroloji meraklısının bildiği en azından bir fikri olduğu bir gezegendir.

Genellikle astrolojide ‘’karmanın lordu’’ yada ‘’sert öğretmen’’ olarak adlandırılır. Karma astrolojisine göre doğum haritamız üzerindeki Satürn’ün bulunduğu burç ve aldığı açılar bu yaşama geliş nedenimizi anlatır. Klasik ve modern bakış açısı ise Satürn’ün olduğu alanı kısıtlayıcı,disipline olunması gereken, bizi hayat boyu o alanlarda sınava tabi tutan bir etkisi olduğu konusunda fikirlere sahiptir. Satürn doğum haritamızda hangi burçta ise 29 yıl kadar sonra aynı burca denk gelir. Yani biz ‘’Satürn Döngüsü’’ yaşamaya başlamış oluruz.

Ortalama bir burçta 2,5 yıl kaldığını düşünürsek her yıl farklı konularda sınavlar veririz. Ancak 29-31 yaş aralığımız bizim için hayatın ‘’derin sınavı’’dır. Bu süreçte genellikle bizi disipline edecek, hayatımız boyunca unutamayacağımız çentikler atılır hayatımıza. Bazen kayıplar yaşanırken,bazen de haritamızın Satürn alanlarında kısıtlanmalar ve zorlanmalar yaşarız.

Unutmayalım…Satürn eli cetvelli bir öğretmendir ve bizi eksik olduğumuz konularda derleyip,toparlamak için uğraşır. Sınavı veremediğimiz noktada bir sonra ki 29 yılda tekrar aynı konular üzerinde bizi sınayacaktır.

Toparlarmak gerekirse;

Satürn kural koyucu, disipline edici, görev bilinci ile hareket etmeyi, zaman zaman kısıtlanmayı, otorite figürleri temsil eder. Genellikle acılı olanı,zor olanı seçer ve bu sebeple bizi sınava sokar.

Satürn aynı zamanda vücudumuzda kemik,diş,cilt ve safra kesesi gibi alanları yönetir. Oğlak ve Kova burcunu yönetir.Akrep ve Koç burcunda düşer.

Oğlak burcunda otorite olan Satürn kuralları koyar ve riayet eder. Kova burcunda ise mevcut kuralları yıkarak yerine herkes için geçerliliği olan kuralların getirilmesini sağlayan bir etkisi vardır.

Olumlu açıdan Satürn’ü ;disiplinli, kural koyucu, araştırmayı seven ve kontrollü olarak düşünebiliriz.

Olumsuz açıdan ise ; korkular,zayıf dişler ve kemikler, konsantrasyon sorunu, melankoli olarak değerlendirebiliriz.

Satürn prensip olarak; hayat disiplinimizi, güvenlik algımızı, istikrarımızı, dayanıklılığımızı, vicdanımızı, hayat kurallarımızı, üst benliğimizin hayat hırsını, kısıtlandığımız noktaları, hayattaki temel korkularımızı, yalnız hissettiğimiz meseleleri, üzerine fazla enerji harcayarak kas yaptığımız emek alanımızı, meslek seçimimizi, kendimizi toplumda konumlandırdığımız yeri, evrene borçlu geldiğimiz karmamızın konusunu anlatır.

Hayatımızın 7-7,5 yıllık döngülerini değerlendirmede en faydalı göstergedir.

Haritalarımıza baktığımızda Satürn’ün olduğu yerde ;
 • Kendimize güvenmekte zorlandığımız ve yetersiz olduğumuzu düşündüğümüz alanları,
 • Korku ve panik konularımızı,
 • Evrene borçlu olduğumuz görevlerimizi,
 • Zamanla inşa etmemiz gereken ödevlerimizi,
 • Disiplinimizin yoğunlaştığı noktayı,
 • En çok baskıladığımız, kendimizden bile saklayabileceğimiz özelliklerimizi,
 • Baba ve baba kavramı ile ilgili anlayışlarımızı,
 • Güvenlik ihtiyacımızın türünü,
 • En çok buraya eğileceğimizden hayattan alacağımız ödül noktasını da yansıtır.Çünkü içgüdüsel olarak güvenmediğimiz kısmı düzeltmek ve güçlendirmek isteriz, en sonunda da bu dünyevi ödüllere dönen bir temellendirme noktası haline gelir.
 • Haritalarımızda Satürn yerleşimi ve açıları bizlere “mesleğimiz” hakkında en net bilgi veren nokta olacaktır.
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/02/dark_bottom_divider.png
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2021/12/astrolojitalks_500x1500-09-640x213.png

Yıldızların gizemli dünyasına hoşgeldin!

  YILDIZLARDAN HER DAİM HABERDAR OLMAK İÇİN ABONE OLUN!