Plüton

Haritamızın dönüştüren karanlığı...
Plüton

Plüton özellikleri gereği diğer gezegenlerden farklı ve özel olarak değerlendiririz. Bir başka deyişle kuşaklar için yavaş hareket ediyor olsa da dönüştürücü etkisini çok önemseriz. Bu sebeple astrolojide, mitolojide ve astronomide üzerine hala tartışma konuları bulunuyor. Bu farklılığın olabileceğini temel alarak bu gezegeni anlamak için mitolojiye (hikayesine), astronomiye (gerçekliğine) ve astrolojiye (hayata etkisine) bakabiliriz.

Bu gezegeni her açıdan inceleyerek bizim için ne denli olduğunu öğrenmeye başlayalım!

Bu sayfadaki içeriklerimiz;

Aşağıdaki alanda okumak istediğiniz Yazı Bölümü butonunu tıklayarak ilgili bölüme hızlıca ulaşabilirsiniz.

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/02/dark_top_divider.png
Plüton
SİMGESİ

Mitoloji'de ; Hades

Plüton
SİMGESİ

Astronomi'de Plüton

Plüton… Nam-ı diğer Yunan mitolojisindeki adıyla Hades… Yeraltı kaynaklarının sahibi ve doğal olarak zenginliği elinde tutması sayesinde Roma mitolojisinde Romalar ona varlıklı anlamı olan ‘’Plüton’’ demişlerdir. Genellikle çok fazla dışarı çıkmayan ve acımazsızlığı ile bilinen bir imajı vardı. Diğer tanrılar gibi gösteriş meraklısı değildir.

Diğer bir rivayete göre ise Tanrıça Isthar sevgilisinin ölümünden sonra onu geri getirme düşüncesi ile yeraltına iner. Ölüler diyarı olarak anılan bu dünyada tüm zorlukları aşmıştır. Karşısına çıkan kapılarda muhafızlar ondan değerli birşeyini istemiştir. Tüm mücevherlerini, tacını veren Isthar son olarak kıyafetlerini de verir ve yeraltı kraliçesinin tahtına ulaştığında çırılçıplak kalmıştır.

Bir diğer adı Aideneus olan Hades;

Aslında Kronos’un (Satürn) oğludur. O da diğerleri gibi yutulmuştur ancak kardeşi Zeus kurtarmıştır. 3 oğlu arasında mallar bölüşüldüğünde Hades’in payına toprağın altı düşmüştür. Bu şekilde ölüler diyarının tanrısı olmuştur. Genellikle vahşi, zalim ve taş kalpli olarak bilinirdi. Hermes’in ölüm veya uykunun toplayıp getirdiği ruhları alıp, yeraltına götürürdü. Bu sebeple ruhlar ordusunun komutanıdır.

Yalnız bir yaşam süren Hades, yalnızca Demeter’in kızı Persephone’u kaçırmak için dışarı çıkmıştır. Çok sevmesine rağmen sürekli yanında olmamasından sebep ona ihanet etmiştir. Hatta gönlünü kaptırdığı Leuke yeraltında güneş olmadan yaşayamaz ve genç yaşta ölür.

Hades’in kontrolünde olan bu yeraltındaki ölüler diyarı bölümlere ayrılmış hapishaneye benziyordu. Herkesin cezası için ayrı yerler vardı,oraya gelen bir daha çıkamazdı.

Plüton Uzay Dünyasında en karmaşık gezegenlerden biridir. Güneş sisteminin en dışındaki Kuiper Kuşağına yakın bir noktada yer alır. Kuiper Kuşağı Güneş sisteminin sınırı olarak bilinir. Eskilerde 9. Gezegen olarak adlandırılırdı. Ancak şu sıralar cüce gezegen olan bir gök cismidir. Bunun sebepleri arasında çokça tartışmalar yapılmış, hala tekrar gezegen olabilir mi diye üzerinde konuşulmaktadır.

Keşfedilmesinden bu yana (18 şubat 1930) Güneş etrafındaki 1 turunu tamamlamamıştır. Beklenen tam tur tarihi ise 23 Mart 2178 yılıdır. Yani bu hesaba göre Plüton’un 1 yılı 248.09 Dünya yılına tekabül ediyor.

Plüton küçük olsa da Merkür ile kıyaslandığında (4.880 km çap) fazla küçük sayılmaz. Plüton’un yüzeyi Rusya’nın yüz ölçümünden küçüktür.

Amerikalı astronom Clyde William Tombaugh

araştırmaları esnasında Neptün ve Uranüs’ün ele almıştır. Bunun sonucunda Güneş Sistemi’nin en dışında olmaları sebebi ile ‘’X gezegen’’ adını verdiği bir gezegen sayesinde yörüngelerinde sapmalar olduğunu tespit etmiştir. Daha açık bir ifade ile sapmalar sebebi ile bir ‘’X gezegeni’’ olabileceğini öne sürmüştür.

Bu tezden 14 yıl sonra Clyde o gezegeni keşfetti ve ‘’Plüton’’ adı verildi. 1989 yılında Neptün yakınlarından geçen Voyager 2 uydusundan alınan verilere göre; yörüngedeki hatalar Neptün gezegeninin kütlesinin hatalı hesaplanmasından kaynaklanan bir sonuç olduğudur. Bu durum farkedildiğinde hataların ortadan kalkması ile birlikte ‘’X gezegen’’ in buna etkisi olmadığı tespit edilmiş oldu.

2006 yılında gezegen statüsünden çıkartılan Plüton yine de hala ‘’cüce gezegen’’ olarak gezegen statüsünde sayılabilir. Cüce gezegen ise bir gezegen kadar büyük olmayan ancak bir uydu kadar da küçük olmayan gök cisimlerine verilen bir addır.

Astroloji'de Plüton

SİMGESİ

Gezegenler arasında Astrolojide herşeyi içine alan ama bir o kadar da kapalı kutu olan bir gezegendir Plüton. Tüm Zodyak kuşağını tamamlaması yaklaşık 248 yıl alır. Bir burçta ortalama 24 yıl kadar kalır ve bir insan ömrü şanslıysa ortalama 3 yada 4 Plüton transiti yaşar. Bu nedenle jenerasyon gezegeni de diyebiliriz. Bir kuşağa,bir nesle hitap eder.

Plüton Akrep burcunu yönetir, Aslan burcunda güçlü, Boğa burcunda zararlı, Kova burcunda ise güçsüz olarak tanımlanır.

Plüton ; kuşaklar için güç algısı, içsel ve derin dönüşümler, doğum, ölüm, kollektif bilinçaltı, kontrol edilemeyen insanüstü enerjiler, yıkıcı kuvvet, manipülasyon, gizlilik temalarını anlatır.

Haritamızda bulunduğu alanda güçle ilişkimiz, dönüşümlerimizin temaları, kollektiften gelecek hayat temalarımızı, manipülasyon ile ilgili davranış kalıplarımız, gizlediğimiz, sakladığımız konuları anlatır.  Haritamızda bulunduğu ve temas ettiği gezegenlerimizi gizler.

Genellikle yıkıcı ve yapıcı etkiyi birlikte ortaya koyar. Plüton geldiği noktaya temeli bozuk olan herşeyi yıkarak yerine yenisini inşaa eder. Ancak bunu geri dönüşü olmayacak şekilde ve ölçüde yapar. Bu nedenle zaman zaman yıpratıcı ve acı verici olabilir.

Tek başına verdiği anlam cinsellik, yapım-yıkım, para, yeraltı dünyası, depremler, ölüm ve ölüm ötesi iken bir burçta uzun yıllar kalması sebebi ile etkileşim içinde bulunduğu gezegenlerin yardımı ile daha net yorumlar yapılabilir.

Yine de Plüton’un olduğu noktada değişim ve dönüşümün bizim isteğimize bağlı olmadan geleceğini bilmek gerekir. Plüton yapıyı sağlamlaştırmak adına yıkmak için gelir ve yıkar. Yerine yeni daha sağlam bir yapı inşa eder. Haritalarımızın Plüton alanlarında mutlaka krizlerle adeta ölmeden ölmeyi deneyimleriz.

Burçlarda Yansıttığı Özellikler

Üst kısımdaki yazımızda yalnızca burç bazında inceleyerek net bir gözlem yapamayacağımızdan bahsetmiştik. Gezegenlerimize yaptığı açılar, durduğu ev gibi bir çok detayı incelememiz gerektiğini aktarmıştık. Bu nedenle diğer içsel ve sosyal gezegenlerden farklı olarak “21-24 yıl içerisinde doğmuş” burç kuşaklarına pozitif ve negatif olarak genel bir bakış atacağız.

Öyleyse Plüto burçlardayken doğan 12 burç arketipinin nasıl bir izlenim verebileceğine genel haliyle birlikte göz atalım!

Aşağıdaki alanda okumak istediğiniz “burçlarda” bölümünü aşağıya kaydırarak bulabilirsiniz.  

Plüton Koç Burcu'nda

Koç Burcu, Yükselen Koç Burcu

+ Bir yandan; Geçmişi geride bırakma cesareti, savaşma ve değişme arzusu

– Diğer yandan; Bencil davranışlar geliştirme

Plüton Boğa Burcu'nda

Boğa Burcu, Yükselen Boğa Burcu

+ Bir yandan; Geleneksel konular, mal,mülk konularında köklü değişimler

– Diğer yandan; Maddi konularda güç savaşları

Plüton İkizler Burcu'nda

İkizler Burcu, Yükselen İkizler Burcu

+ Bir yandan; Bilim ve araştırmalarda gelişmeler, keşifler

– Diğer yandan; Fikirsel konularda güç elde etme isteği

Plüton Yengeç Burcu'nda

Yengeç Burcu, Yükselen Yengeç Burcu

+ Bir yandan; Aile, yuva, vatanına bağlılık konularında değişim ve dönüşüm geçirme

– Diğer yandan; Duygusal bir dayanışma içinde ve ait olma isteği

Plüton Aslan Burcu'nda

Aslan Burcu, Yükselen Aslan Burcu

+ Bir yandan; Özbenlik ve egoları üzerinde değişim ve dönüşüm geçirme isteği

– Diğer yandan; Özbenliğin gelişmesinde güç sahibi olma

Plüton Başak Burcu'nda

Başak Burcu, Yükselen Başak Burcu

+ Bir yandan; Sağlık ve çalışma hayatı ile ilgili önemli radikal dönüşümler

– Diğer yandan; Toplum içerisinde uyum sağlama isteği

Plüton Terazi Burcu'nda

Terazi Burcu, Yükselen Terazi Burcu

+ Bir yandan;  Eski sanat ve ilişki konularında çağ atlama, değişimler

– Diğer yandan; Evlilik, ortaklık, diplomasi konularında güç savaşları

Plüton Akrep Burcu'nda

Akrep Burcu, Yükselen Akrep Burcu

+ Bir yandan; Saklı kalan her şeyin açığa çıkması ve değer kazanması

– Diğer yandan; İçsel ve dışsal güç savaşları

Plüton Yay Burcu'nda

Yay Burcu, Yükselen Yay Burcu, Yükselen Yay 2023

+ Bir yandan; Din, ahlak, hukuk ve felsefik alanlarda radikal köklü değişimler

– Diğer yandan; Yaşamın anlamını arama savaşları

Plüton Oğlak Burcu'nda

Oğlak Burcu, Yükselen Oğlak Burcu

+ Bir yandan; Sorumluluk alanları, otorite ile ilgili radikal değişimler

– Diğer yandan; Kural ve normlar savaşı

Plüton Kova Burcu'nda

Kova Burcu, Yükselen Kova Burcu

+ Bir yandan; Bağımsızlık, hümanizm ve bilim konularında köklü değişimler

– Diğer yandan; Entelektüel üstünlük savaşları

Plüton Balık Burcu'nda

Balık Burcu, Yükselen Balık Burcu

+ Bir yandan; Ökült konularda aydınlanmalar ve radikal farkındalıklar

– Diğer yandan; Bilinçaltı ve aklın güç savaşı

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/02/dark_bottom_divider.png
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2021/12/astrolojitalks_500x1500-09-640x213.png

Yıldızların gizemli dünyasına hoşgeldin!

    YILDIZLARDAN HER DAİM HABERDAR OLMAK İÇİN ABONE OLUN!