Mars

Haritamızın kırmızı ve cesur rengi...
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2021/10/mars-01-1.png

Mars astrolojide “Kişisel gezegen”lerden biri olarak kabul edilen kavramlardan biridir. Kişisel farklılıklarımızı yansıtır. Biz astrologlar Mars’ı anlatırken ”nasıl harekete geçtiğimizi ifade eden bir gezegen” olarak tanımlarız.

Her gezegende yapacağımız gibi onu anlamlandırmak ve özümsemek için mitolojikastronomik ve astrolojik alanlarına bu yazıda yer vereceğiz

Bu sayfadaki içeriklerimiz;

Aşağıdaki alanda okumak istediğiniz Yazı Bölümü butonunu tıklayarak ilgili bölüme hızlıca ulaşabilirsiniz.

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/02/dark_top_divider.png
Mars

Mitoloji'de Mars; Ares!

SİMGESİ

Mitolojide iki farklı bakış açısında ancak tek sonuca yönelik çıkarımlar yapılmıştır.

Yunan Mitolojisine göre Ares ,Roma Mitolojisine göre ise Mars olarak bilinir. Yunan mitolojinde Baş Tanrı Zeus ile Hera’nın oğludur ve savaş tanrısı rolü vardır. İnsanları savaşa sürükler ve bundan oldukça keyif alır. İnsanların ölmesi ve öldürülmesi için kin,nefret ve öfke dağıtır. Bu sebeple Ares’i kimse sevmezdi. Savaşçı Romalılar dışında…

Romalılar Ares’e Mars demişlerdir ve savaşmaya gittiklerinde Ares’ten sürekli yardım istemişlerdir. Mitolojiye göre birçok sevgilisi ve bunlardan birçok çocuğu vardır. Ek olarak bu iki oğlu yaptığı her işte babalarının yanında yer almıştır. Yine bir gün savaş esnasında oğlu Kyknos’un öldüğünü öğrenir. Kyknos o sıralar babası için kafataslarından bir piramit inşa etmektedir. Tek bir kafatası eksik kalmıştır ve Teselya Kralı’nın kafatası ile tamamlamayı düşünür. Bu sırada Herkür oradan geçmektedir. Nihayetinde Kyknos Herkül’e kafa tutar ve Herkül onu öldürür. Bunu öğrenen Ares Herkül’den intikamını almak için saldırıya geçer. Ancak Herkül savaşı kazanır ve Ares kaçmak zorunda kalır. Kendisini sürekli zor duruma düşüren bir tanrı olması sebebi ile Yunan Mitolojisinde genellikle sevilmez.

Roma Mitolojisinde ise savaş tanrısı olarak Jüpiter’den sonra önemli bir yere sahiptir. Burada halk onu severdi ve çeşitli dini şenlik ve törenler düzenlenirdi. Savaşlarının kötü geçme durumunda ise Tanrı’nın onlara kızdığının bir göstergesi olarak görürlerdi.

Astronomi'de Mars

SİMGESİ

Güneş sistemi içerisinde Güneş’ten itibaren dördüncü gezegendir. Yüzey kısmındaki demir oksitten kaynaklı Kızıl Gezegen olarak da bilinir. Mevsimsel döngüleri Dünya’ya oldukça benzer ve 2 adet uydusu bulunur.

1 yılı 687 Dünya Yılı’na karşılık gelir. Bununla beraber gezegenin ortalama sıcaklığı -63 derecedir. Büyüklüğü yaklaşık olarak Dünya’nın yarısına denk gelmektedir. Güneş Sistemi’nin bilinen en yüksek dağı Olimpos Dağı 22 Km yükseklikte ve bu gezegendedir.

Güneş Sistemi’ndeki gezegenler içinde Dünya hariç sıvı su ve yaşam içermesi en muhtemel gezegendir. Günümüzde hala Mars üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Belki de gelecekte burada yeni bir yaşam alanı kurulması için çeşitli projeler geliştirilmektedir.

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2021/10/mars-01-1.png

Astroloji'de Mars

SİMGESİ

Kişisel gezegenlerden olması sebebi ile astrolojide en çok konuşulan gezegenler arasındadır. En temel anlamı ile kendini ortaya koyma, tavır, atağa geçme tarzı, cesaret ve insiyatif alma tarzımızı anlamlandırırız.  Ek olarak rekabet etme, mücadele gösterme, hastalıklara karşı direnç ve fiziksel enerji hakkında bilgi alırız. Ayrıca öfke durumu, aktiflik, hırs, tartışma gibi konularda kişinin tavrı ve tarzı hakkında fikir ediniriz. En nihayetinde Venüs’ün istediğini alma işini üstlendiğini söyleyebiliriz.

Mars aynı zamanda cinsel dürtülerimizi de gösterir. Cinsel ihtiyaçlarımızı karşılama,cinsellikten beklentilerimiz Mars’ın konumu ile ilişkilidir.

Mars dürtüsel bir enerji olduğundan,kontrol edilmesi güçtür. Yer yer ani çıkışlara,öfke patlamalarına sebebiyet verir. Diğer yandan da pasif agresif bir enerji sergileyebilir.

Kaza ve hastalıklarla yakından ilgilidir. Kişisel gezegenlerimize yaptığı açılar bizim hastalıklarla nasıl baş edip,edemeyeceğimizi anlatır. İlkel bir dürtü olan hayatta kalma ve savaşma arzusu kişiden kişiye göre değişse de prensipte aynıdır. Bu nedenle birçok astrolog Mars’ın açılarını oldukça ciddiye alır. Deprem, yıkım, ani kaza, patlama veya savaş olasılığını göz önünde tutarlar.

Mars Koç ve Akrep burcunda yönetici konumdadır. Bir yandan Koç burcunda daha ilkel ve fevri dürtüler ile kendini gösterir. Diğer yandan Akrep burcunda daha temkinlidir.

Terazi ve Boğa burçlarında zararlı ve pasif agresif diye de nitelendirebileceğimiz bir konuma sahiptir. Diğer yandan Yengeç burcunda düşük pozisyondadır.

Mars Retro ise saydığımız özelliklerinin düz hareketteki Marslardan farklı olduğunu söyleyebiliriz. Kişinin hayat temasında bu çerçevelerde kişiden “odaklanma ve derinleşme” beklenir.

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/02/dark_bottom_divider.png
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2021/12/astrolojitalks_500x1500-09-640x213.png

Yıldızların gizemli dünyasına hoşgeldin!

    YILDIZLARDAN HER DAİM HABERDAR OLMAK İÇİN ABONE OLUN!