Venüs

Estetik, güzellik ve sevgi bağları algımız...
Gezegenler Venüs burçlarda

Venüs astrolojide “Kişisel gezegenlerden” biri olarak kabul edilen kavramlardan biridir. Kişisel farklılıklarımızı yansıtır. Biz astrologlar Venüs’ü anlatırken ” aşk, estetik, ikili ve sosyal ilişkileri ifade eden bir gezegen” olarak tanımlarız. Hepsinden önce Venüs; isteklerimizi Mars’ın almasını sağlayandır!

Her gezegende yapacağımız gibi Venüs’ü anlamlandırmak ve özümsemek için mitolojikastronomikve astrolojik alanlarına bu yazıda yer vereceğiz.

Bu sayfadaki içeriklerimiz;

Aşağıdaki alanda okumak istediğiniz Yazı Bölümü butonunu tıklayarak ilgili bölüme hızlıca ulaşabilirsiniz.

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/02/dark_top_divider.png
Venüs

Mitoloji'de Venüs; Afrodit!

SİMGESİ

Afrodit Yunan mitolojisinde aşk, sevgi ve güzelliğin tanrıçası olarak bilinir. Roma mitolojine göre ise Venüs’tür.

Kronos babasına galip gelmek için cinsel organını kesip deniz atar. Bundan sonra denize düşen organın yaydığı köpüklerden Afrodit dünyaya gelmiştir. Denizden Zephyroslar tarafından çıkartılıp Kythira, Kıbrıs ve Horalarca (mevsimler) ölümsüzler diyarına götürüldüğü söylenmektedir. Horalar zaman tanrılarıydı. Afrodit’i güzeller güzeli bir kadın haline getirip Olympos’a çıkardılar. Böylelikle üzelliği ile göz kamaştıran Afrodit burada diğer tanrı ve tanrıçalar ile birlikte yaşamaya devam etti.

İnsanlığında ondan etkilendiğini söylemeden olmaz. En nihayetinde kalplere sevinç, neşe, aşk duygularını veriyor. Buna rağmen zaman zaman bu duygular yerini aşk acısına bırakabiliyordu.Tüm tabiata karşı gücünü kullanabilen bu  güzel tanrıça dokunduğu herşeyi canlandırma ve güzelleştirme yeteneğine de sahipti.

Rivayet odur ki; Ateş’in tanrısı Hephaistos ile evli olan Afrodit; savaş tanrısı Ares ile gizli bir ilişk yaşayarak Hephaistos’u aldatır. Gel gelelim haberi duyan ateş tanrısı demir ocağında kırılmaz zincirden bir ağ örer. Ağı yatağına bırakır. Hephaistos’un evden çıktığını gören Ares ise güzel tanrıçanın yanına gelir. Sevişmek için uzandıkları yatakta ağ onları içine alır ve kurtulma şansları kalmamıştır.

Üzüntüden kahrolan Hephaaistos ise tüm tanrıları eve toplar. Bunun sonrasında Zeus’a verdiği hediyeleri geri ister. Eğer geri gelmezse karısını serbest bırakmayacağını söyler. Bu durumun hoşuna gitmediğini belirten Zeus ise tarafsız olacağını dile getirir.

Afrodit’i çıplak gören Poseidon ise ona aşık olur ve evlenmek ister. Herşeye rağmen Ares ile mücadeleye hazırdır. Duygularını gizleyerek Hephaistos’a üzülmüş görünüp hediyeleri getirmesi için Ares’e serbest kalışına karşılık kefil olur. “Bunu yapamazsa Afrodit ile evlenip borcumu öderim” der.

Bu durumdan kurtulan Ares Trakya’ya, Afrodit ise yıkanıp, temizlenip bakireliğini kazanacağı Paphos’a doğru yola çıkar. Sonuç olarak Ares ve Afrodit’in ilişkilerinden Deimos (korku), Harmonia (uyum) ve Phobos (bozgun) isimli 3 çocuk doğar. Venüs’ün iyi ve kötü özelliklerini tasvir ettikleri düşünülür.

Astronomi'de Venüs

SİMGESİ

Venüs; Güneş battıktan sonra yaklaşık 4-5 saat boyunca gözlemlenebilen bir gezegen olma özelliğini taşır. Bu sebeple en parlak ve en gösterişli gezegen olma ünvanını taşır. Venüs uydusu olmayan iki gezegenden biridir. Güneş Dünya’da olanın aksine Venüs’te batıdan doğar. Bununla beraber en son güneşin önünden 2012 yılında geçmiştir. (Sonraki geçiş 2117 yılında)

Gezegende 1 gün 1 yıldan daha uzun sürmektedir. Güneş etrafındaki dönüşünü 225 Dünya gününde tamamlar. Üzerinde binden fazla aktif volkan bulunur. Ek olarak atmosferinin %96,5’i karbondioksitten oluşmaktadır.

Güneş sisteminin en sıcak gezegenidir. Sıcaklığı 467 dereceye kadar çıkabildiği söylenmektedir. Bunun sebebini atmosfer yapısının sıcaklığı içeride tutması olarak açıklanıyor.

Venüs çevresi sülfürik asit bulutları ile kaplıdır. Bu nedenle 1960’lı yıllara kadar bilim insanları bu gezegeni gizemli bir ‘’cennet’’ olarak nitelendiriyordu.

Atmosfer ve yüzey şartlarını düşünecek olursak; Venüs’ü keşfetmek diğer gezegenlere nazaran oldukça zor bir konu. Günümüz teknolojisi yetersiz mi kalıyor yoksa gezegende keşfetmeye değer bir şey olmadığı için mi geri planda tutuluyor takdiri sizlere bırakıyoruz.

Gezegenler Venüs burçlarda

Astroloji'de Venüs

SİMGESİ

Popüler astrolojide en çok konuşulan konulardan biri şüphesiz Venüs gezegenidir. Doğası gereği ve insan olmanın verdiği bir merak doğrultusunda bu sevgi, aşk, keyif ve haz gezegenini daha çok irdeliyoruz.

Venüs gezegeni astrolojide keyif,haz,aşk,sevgi,güzellik gibi kavramları anlatır. Venüs ile beğeniriz, aşık oluruz. Mars ile bu beğeninin üzerine gider mücadele ederiz. Bunların yanı sıra Venüs küçük paraları da anlatan bir gezegendir. Yine güzellik konularını açarsak estetik, giyim, kuşam gibi her türlü konu da Venüs’ün etki alanları içerisinde yer alır.

Sanatsal faaliyetleri de unutmamak gerekir. Venüs’ün olduğu yerde estetik, estetiğin olduğu yerde Sanat olur anlayışı vardır. Bununla beraber sanatın her alanından bahsetmek mümkündür. Bu nedenle kendisine ‘’ilham perisi’’ de diyebiliriz. (Resim, müzik vb)

Venüs gezegeni aşk, estetik, ikili ve sosyal ilişkile ile ilgilidir. Ek olarak şehvet ve tutkularda bu konularla iç içe geçer. Bundan farklı olarak kişinin kazançları, maaşı ve maaşını kazandığı göstergeleri de Venüs’le ifade ederiz. Bununla birlikte cinsellik, çekicilik, barış ve huzur, memnuniyet, mutluluk ve keyif veren her şeyi bu kapsama dahil ederiz. Bunların başında müzik, sanat, giyim kuşam, her türlü süs eşyası ve donatılar, parfümler, kozmetik ürünleri, takılar gibi kişisel zevk ve yaklaşımlar hakkında bilgil alırız.

Kişisel bir gezegen olması nedeni ile haritamızdaki kavramları daha özel hale getirebilme özelliği varır. Venüs’ümüz hangi burçta ise sevgi anlayışımız o burcun özelliklerine göre şekillenir.

Boğa ve Terazi burcunda yönetici konumda olan Venüs Koç ve Akrep burçlarında ise zararlı çalışır. Güçlü konumda olduğu Balık burcunda mükemmel çalışarak yaratıcılığı ve koşulsuz sevgiyi ön plana koyar. Başak burcunda ise düşük pozisyondadır.

Bir burçta ortalama 19 gün kalan Venüs’ün retrolarını da unutmamak gerek. Merkür retroları gibi Venüs retroları da hayatımızı yakından ilgilendirir ve etkisini görmek kaçınılmazdır. Retro konumda olan Venüs ilişkileri çıkmaza sokar, bozulma yada kopmalara sebebiyet verebilir. Yine ufak tefek kazanç konularında bizi zorlamasını da bekleyebiliriz.

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/02/dark_bottom_divider.png
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2021/12/astrolojitalks_500x1500-09-640x213.png

Yıldızların gizemli dünyasına hoşgeldin!

    YILDIZLARDAN HER DAİM HABERDAR OLMAK İÇİN ABONE OLUN!