http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/05/border_bottom_purple.png
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2021/10/mars-01-1.png

Mars Retrosunda Doğanlar

Doğum haritasında Retro Mars'ınız varsa!
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/05/border_bottom_purple.png

Mars Retrosunda doğanlar , doğum haritasını çıkarırken Mars’ı temsil eden sembolü kırmızı ya da yanında kuyruklu bir R harfi ile görürler.

Şöyle ki Retro Mars’ımız var ise “Hareket etmek, kendimizi ortaya koymak, bir şeyleri başlatmak, girişken olmak” konularında herkesten farklı ve açıkçası çoğunlukla da “çekimser” davranacağımızı anlayabiliriz. Bir çok adımı atmaktan bir şekilde kaçınmışızdır.  Bu da zamanla içimizde bir çok “isyan” birikmesine sebep olmuştur. Çünkü Mars Retro kişinin doğasına agresyon katacaktır.

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/05/border_top_purple.png

Mars Retrosunda Doğanlar

Ne Tür Temalar Yaşar?

Retro Mars ile genellikle “yapamadıklarımıza” odaklanırız. Retro Mars haritamızda bulunduğu yerde bizden ekstra efor isteyecektir. Ev veya burç konularına göre buraya daha fazla enerji harcarız ve bu konuda başarı elde etme burayı düzenleme isteği büyüktür.

Bazı durumlarda bu evde sık sık tekrara düşeriz. Örneğin Mozart’ın da Retro Mars’ı vardır. Kompoze ettiği müzik parçalarının üzerinde çok çalıştığını biliyoruz. Bir başka güncel örnek verelim. Mesela Mars’ı ikinci evde retro seyreden bir kişinin kendi değerinde eksiklik hissettiğinden sürekli kontrolsüz harcama yaptığını gözlemleriz. Retro Mars’ın verdiği mesajlardan biri de “ne zaman duracağını, ne zaman hareket edeceğini bilmelisin”dir.

Retro Mars’ı olan bir kadınsak;
 • “Bizim yapamadığımız şeyleri yapabilen” erkek figürlere “özenmeyle hayranlık karışımı bir duygu ile” çekilebiliriz. Örneğin; Okulun asi çocuğu – çünkü biz istediğimiz gibi çekinmeden asilik yapamamışızdır. Belki de bir kaç defa gittiğiniz mekanda çıkan Rock grubu solisti – çünkü biz istediğimiz gibi sahneye korkusuzca çıkmaya cesaret edememişizdir.
 • İlişkilerde ilk başlarda bizim eksiklik olarak gördüğümüz şeyler vardır. Başkalarında fazlaca olan durumlar ilk başta hayranlık uyandırsa da sadece bu sebepten ilişki başlatmış olabiliriz. Fakat bu ilişkiyi yürütmek için bir çok sebebimizin olmaması bizi sıkıştırır.
Retro Mars’ı olan bir erkeksek bu konu daha da önem kazanır.
 • Mars Retrosu daha da önem kazanır. Çünkü erkek enerjisi kendisini ifade edemediğinde agresyon günlük bir yansıma haline gelir. Burada ne kadar ileri ne kadar geri gideceğini kestiremeyen bir enerjiden söz ederiz.
 • İstediğini yapamama çekimserliği vardır. Ne zaman ne kadar ve nasıl hareket etmesi gerektiği konusundaki endişeleri vardır. Bu sebeple hınç ve kızgınlık gibi duygular yaşar. Tabi bu konuda en çok kendine ve sonra başkalarına baskı yapar.
Retro Mars burçlarda farklı özellikler gösterir. Bu sebeple;
 • Hava gruplarında Retro Mars iletişimle ilgili,
 • Su gruplarında Retro Mars duygularla ilgili,
 • Toprak gruplarında Retro Mars maddi manevi değerlerle ilgili,
 • Ateş grubundaki Retro Mars özgüven ile ilgili temalar getirebilir.

Cinsiyetten bağımsız olarak tüm Mars Retrosunda doğanlarda görebileceğimiz eğilimler şöyledir.

 • Kişi için burada burç ve evle ifade edilen konu, onu içten içe sürekli bişey yapması, yapmayınca pişman olması, aşırıya kaçması veya çok pasif kalması durumlarına iteceğinden bir aksiyon konusudur.
 • “İçimde şu ukde kaldı” diye sık sık bir şeylerden bahsedenler genelde bu gruptandır. Çünkü gerçekten harekete geçemediklerinden içlerinde biriktirdikleri bir çok şey vardır. Hem de konu ceviz kabuğunu doldurmayacak birşey olsa bile…
 • Çoğunlukla Mars Retro kişiler dışardan “pasif-agresif” görünebilir, etraftakiler o kişinin ne zaman ne yapacağını bilemeyebilirler.
 • Rekabet onların asla gelemeyeceği bir durumdur, hali hazırda varolan kendini ortaya koyamama çekimserliğini daha da arttıracağından hep kaçınırlar. Rekabete girmişlerse de o işi halledene kadar karşısındakine hırs besler ve kendini yer.
 • Çok hassas bir durum daha var ki, bu kişiler toplum önünde adım atmaktan çekinen kişiler olarak arka planda bir çok sır barındıran bir hayat örgüsüne düşme riski taşırlar.

Mars Retrosunda doğanlar hayatında Retro Mars’ı nasıl kullanabilir?

 • Mars Retro kişileri hareket etme konusunda çekimser davranmaya meyilli olduklarından hazırlığı “risk analizi” gerektirecek işlerin dalında uzmanlaşabilirler. Onların kendi içlerinde sürekli  “hareket ettiğimde, ortaya çıktığımda ya şu olursa, ya bu olursa” diye bir risk mekanizması çalıştırdıklarından, bu mekanizmanın mantığını işin konusuna yönlendirdiklerinde “risk analizi”ne dair güzel değerlendirmeler ortaya çıkarabilirler.
 • Aynı şekilde “geniş zamanlarda yapılan çalışmalar” da onlara uyum sağlayacaktır. Yeteri kadar vakitleri olduklarını bildiğinde acele etmeden ve endişeye düşmeden hareket edebilirler.
 •  Rekabetten hoşlanmadıklarından, kendi alanlarında tek başına oldukları – başka kişilerle karşılaştırılmadıkları durumlarda başarı gösterebilirler.
 • Eğer harita sahibi bilinçli bir kişiyse, zaten kendi hissiyatından yola çıkarak diğerlerini daha iyi anlayacağından, diğer insanlara varolan davranışsal blokajlarının çözülmesi hakkında yol gösterebilirler. (Fizyoterapist veya Psikoterapist)

Retro Mars nasıl iyileştirilir?

 • Öncelikle her retro gezegende söylediğimiz gibi kişisel hareketimiz, motivasyonumuz ve atılım gücümüzün diğerlerine göre biraz daha farklı olduğunu anlamamız gerek Bu bir eksiklik ya da beceriksizlik değildir, sadece bir hassasiyettir.
 • Hassasiyetimizi farkettiğimiz anda “bir durumda kendimizi en kolay nasıl ortaya koyacağımızı” düşünüp içimizde “çaresizlik veya cesaretsizlik” sebebiyle sıkışma yaşamamak için formüller üretmeliyiz.
 • Yapmak istediğimiz şeyler için programlı ve hazırlıklı ilerleme modeli benimsenebilir.
 • Diğer kişilerle kendimizi kıyaslamamalı herkesin kendi fıtratında ilerleme kaydettiğini bilmeli ve kişisel motivasyonumuz üzerine eğilmeliyiz.
 • Özellikle ilişkilerde aceleci davranmamalı ya da aksiyon almakta pasif kalmamalıyız.
 • Kendi hislerimizi ve başkalarının hislerini iyi ölçüp tartmalıyız.
 • Burada en önemli nokta kızgınlık, kırgınlık ve pişmanlık duygularını biriktirmemektir. Bu birikim zamanla ilişkilerde kopmalara ve kırılmalara sebebiyet verir.
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/02/dark_bottom_divider.png
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2021/12/astrolojitalks_500x1500-09-640x213.png

Yıldızların gizemli dünyasına hoşgeldin!

  YILDIZLARDAN HER DAİM HABERDAR OLMAK İÇİN ABONE OLUN!