http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/05/border_bottom_purple.png
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2021/10/mars-01-1.png

Merkür Retrosunda Doğanlar

Doğum haritasında Retro Merkür'ünüz varsa!
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/05/border_bottom_purple.png

Merkür Retrosunda doğanlar , doğum haritasını çıkarırken Merkür’ü temsil eden sembolü kırmızı ya da yanında kuyruklu bir R harfi ile görürler.

Merkür Retromuz varsa düşünce, iletişim ve karar verme şeklimiz diğerlerinden farklıdır. Çünkü aslen Merkür haberleşmeyi, aklımızı, zihnimizi, düşüncelerimizi, kararlarımızı, iletişimimizi, öğrenme kapasitemizi anlatır. Ayrıca Merkür ticareti, satışı, pazarlamayı, iletişim ve sık kısa seyahatler içeren her türlü faaliyeti ifade eder. Retro Merkür de bu saydığımız konularda fazla odaklanma, tekleme, zorlanma ve ifade zorluğu gibi durumlar yaşatır.

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/05/border_top_purple.png

Merkür Retrosunda Doğanlar

Ne Tür Temalar Yaşar?

Şöyle ki Retro Merkür’ümüz var ise “Aklımızın çalışma sistemi diğerlerinden biraz farklıdır.” Merkürün haritadaki burcu, evi, aldığı açılar da çoğu zaman herkesin birbirinden farklı düşündüğünü anlatsa da burada farklı bir tema vardır.

Merkür Retrosunda doğanlar farklı bir zihin yapısına sahiptir;

 • Retro Merkür ile doğan çocukların bir çoğu konuşmaya geç başlarlar. Bazı ebeveynler bu konuyu çok problem etse de retro merkürden sebep çocukta mental bir sıkıntı yoktur, hatta duyduklarını iyi anlar, sadece ifadeyi toparlamak için zamana ihtiyaçları olur.
 • Haritada Merkür Retro gördüğümüz alan sıkça oradaki temalarda tekrar düşmemize veya zihin yormamıza delalettir. Hayat temamızda o evin ve burcun getirdiği konular olur.
 • İlgilendiğiniz konulara “fazla” odaklanırsınız,
 • Zihin sürekli aynı konular üzerine odaklanır. Dolayısıyla konular kendinizce çözümlenene kadar zihin hep meşguldür.
 • Bazı durumlarda zihninizdeki konulara kitlendiğiniz için diğerleriyle iletişimde zorluklar yaşayabilirsiniz.

Diğerleriyle iletişimlerde bireysel farklılıklar;

 • Başkalarına kendinizi ifade etmek bazen zordur. Son söylenecek olanı başta söyleme görürüz. Ayrıca dolaylı anlatımla karşı tarafın kafasının karışmasına neden olur. Bazı durumlarda kelimeleri seçmekte zorlanma ve çekinmeye rastlarız.
 • Dışarıdan tepki aldıkça kişi daha da çekimser kalır. Bunun sonucunda iletişime isteksiz ve sessiz kalır. Ayrıca kendi fikirlerine ve iletişimine güvenmeme problemleri hisseder.
 • Kendi zihnimizi daha da zorlayıp normalleştirmeye çalışırız, bunun sonucunda hayatımıza sirayet eden bir iletişim problemleri silsilesi meydana gelir ve bir çok konuda başarısız olduğumuzu düşünürüz.
 • Sahne korkusu ve kalabalıklar önünde konuşma korkusu vardır. Örneğin sesi güzel olsa bile şarkı söyleme korkusu duyar. Çünkü eleştirilme veya alay edilme kodu alt bantta aktiftir.
 • Mesela İş yerinde azarlanan birinin mahçup anını asla unutmaz. Kendine yapılan eleştiriyi kaldırması için aylar geçmesi gerekir. Dil yarasından en çok etkilenen gruplar buradadır. Fakat bazen de en çok dil yarası bırakan onlardır.

Retro Merkür burçlarda farklı özellikler gösterir. Bu sebeple;

 • Su gruplarındaki Retro Merkürler genelde sessiz sakin tabiatlı görünen kişiler olmaya,
 • Hava grubundaki Retro Merkürler herkesten ve herşeyden aşırı detayla bahsetmeye meyilli olmaya,
 • Ateş grubundaki Retro Merkürler kendilerinden bahsederken aşırıya kaçmaya ,
 • Toprak grubundaki Retro Merkürler ise kendi bildiğini dayatmaya eğilimli olabilirler.

Haritalara göre etkiler değişkenlik gösterse de genellikle bu temalar gözleriz.
Bazı durumlarda da kişi bu temalarla bıkkınlık hisseder. Bu sebeple artık kendini açıkça ifade eder. Bu da diğerlerinin onu sivri dilli ve aykırı görmesine sebep olur.

Merkür Retrosunda doğanlar Retro Merkür’ü nasıl kullanabilir?

 • Retro Merkürler bu hayata geldiklerinde “odaklanarak” çözmeleri gereken olaylar dizisine “AŞIRI SÜPER odaklanma” bonus özelliği gelmiştirler.
 • Meslek olarak “büyük resme giden yolda küçük parçalara odaklanarak sabırla düzenleyecekleri” temalardaki alanlara çekilirler. (Bir yazılımcı kodların görüntü oluşturmasını sağlamak için ekrana kitlenerek çalışır)
 • Kimsenin farketmediğini farketme, kimsenin hatırlamadığını hatırlama, kimsenin yapamayacağı şeyleri anlamaya, kimsenin sabredemeyeceği şeye sabretmeye meyillidirler.
 • Asla yüzeysel olamazlar, çünkü onların algısı “her zaman diğerlerinden daha yoğun” çalışır. Tamamen ne demek istediklerini, neyi nasıl yaptıklarının detaylarını anlatmak ister. Dediklerinin karşıya ne hissettireceğini tahmin etme çabasında olurlar. –Bakın zihin nasıl meşgul.. Kıssadan hisse hassastırlar.
 • Genelde sık sık içe dönük zihinlerinde yaşadıklarından zamanla “sabır” ve “insan davranışlarının analizi” konusunda gelişirler.

Retro Merkür nasıl iyileştirilir?

 • Herkesin zihin yapısının farklı çalıştığını anlamamız gerekir. Önce biz kabul edeceğiz.Bu bir eksiklik ya da beceriksizlik değildir, sadece bir hassasiyettir.
 • Hassasiyetimizi farkettiğimiz anda “bir durumun nasıl daha kolay işleneceğini” düşünüp zihni rahatlatmak için formüller üretmeliyiz.
 • Öğrenirken, yazılı çalışma modeli benimsenebilir.
 • İnsanlarla ilişkilerimizde kendi zihnimizin sesini sürekli dinlemek yerine, kişilere açıkça “ne demek istediklerini anlatmalarını rica edebiliriz.”
 • Popüler olmak, göz önünde olmak, topluluklara konuşmak, fikrini beyan etmek korkulacak şeyler değildir. Bunları yapabilenleri gözünüzde büyütmeyin, kendiniz açısından da “korkmanıza rağmen” açılmayı, denemeyi, teşebbüs etmeyi deneyin ufak ufak.
 • Korku korkuyu getirir, sonrasında izolasyon gelir, toplumun dışında kalırız. Bunun yerine hayatta herkesin bir rolü olduğunu anlayıp kendi rolümüzü aramalıyız. Retro Merkür gibi çalışan zihinlere toplumda “tamamen odaklanma” gerektiren her türlü konum, sektör, konuda ihtiyaç vardır.
 • Merkür Retro kişilere ek bir tavsiye olarak zaman zaman kendilerine vakit ayırmalarını, tütsü kullanmalarını, belirli zamanlarda yoga, pilates gibi rahatlatıcı şeylerle uğraşmalarını ve doğa ortamlarında (doğal ses yalıtımı – yeşilliklerle çevrili bir alan zihni sakinleştirir) vakit geçirmelerini, fikir ve düşüncelerini yazıya dökecek tarzda “günlük” veya “not defteri” tutmayı önerebiliriz.
 • Ek Not : Bunu Merkür’ü 12.evde olanlar da okuyabilirler. Onlarda da “bu gibi durumlarda zaman zaman zorlanabilir. Onlara kısmen de olsa ışık tutacağını düşünüyoruz.
 • Aynı zamanda Merkür sıfır derece veya 29 dereceyse “hassasiyet” ve “cesaret” hususlarında yine yukarıdakilere benzer durumlar yaşanabilir. Burada kişi ileri harekette Merkür’e sahip olsa ve kendi zihnine güvense de, sürekli ipi başkalarının eline bırakmaya meyilli olabileceğinden yine kendini ifade edememe durumları yaşanabilir.

Kollektife şifa olsun,
Sevgi ve farkındalıkla kalın!

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/02/dark_bottom_divider.png
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2021/12/astrolojitalks_500x1500-09-640x213.png

Yıldızların gizemli dünyasına hoşgeldin!

  YILDIZLARDAN HER DAİM HABERDAR OLMAK İÇİN ABONE OLUN!