Merkür

Zihin dünyamızın algoritması...

Merkür şüphesiz her yönüyle beşeri hayatı etkisi altına alan, sık sık retrolarıyla adından bahsettiren etkilere sahiptir. Her gezegen gibi Merkür’ü de anlamak için mitolojiye (hikayesine), astronomiye (gerçekliğine) ve astrolojiye (hayata etkisine) bakmak gerekir. Çünkü şüphesiz en net bakış açısını böyle alır ve yapısını her yönden daha kolay anlarız.

Merkür’ü her açıdan inceleyerek bu küçük hızlı gezegenin bizim için ne denli olduğunu öğrenmeye başlayalım!

Bu sayfadaki içeriklerimiz;

Aşağıdaki alanda okumak istediğiniz Yazı Bölümü butonunu tıklayarak ilgili bölüme hızlıca ulaşabilirsiniz.

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/02/dark_top_divider.png
Merkür

Mitoloji'de Merkür; Hermes!

SİMGESİ

Tanrıların habercisi Merkür; mitolojide bilinen adıyla Hermes.

Zeus’un kıvrak, zeki, becerikli, dilbaz, haberci oğlu Hermes bir çok yeteneği vardır. Bu sayede Olimpos tanrılarının lütuflarına mazhar olmuş.  Öyle ki Hermes’i iletişim, ticaret, yazı, seyyahlar, sınırlar, hile ve hırsızların tanrısı olarak biliriz. Ayrıca Tanrıların habercisi olarak Hades (Plüto)’in yanına bile rahatlıkla giderek yer altında ruhlara rehberlik eder.

Apollon tarafından kendisine 4 elementi temsil eden “Caduceus” (Kadüse) asası hediye edilmiş. Aslında “Caduceus” hayatın bitişi – yaşam, sonsuzluk – sınırsızlık, bilgelik ve şifa (evrensel tıp) enerjisinin sembolüdür. Rüzgarların efendisi, Tanrıların habercisi ve kaybolanların yol göstericisi Hermes  adeta “rasyonel aklı” sembolize eder. Sınırlar, yollar, hesaplar, ölçüler, yazılar, eşya değiş tokuşu için eski insanlar Hermes’in tapınaklarını aşındırırmış. İşlerinde bereket ve kolaylık için ondan yardımlar isterlermiş. Yalnızca Roma mitolojisinde değil, bir çok eski uygarlıkta farklı isimlerde de uygarlıklara izini bırakmıştır.

Astronomi'de Merkür

SİMGESİ

Merkür’ün yani nam-I diğer Hermes’i anlayabilmek için madalyonun diğer yüzünde astronomik bilgileri de dikkate almalıyız.  Böylelikle kendi Merkür’ümüz veya transit Merkür hakkında daha faydalı bir kavrayış  geliştirebiliriz.

Tüm gezegenler gibi Merkür de Güneş Sistemimizin bir parçasıdır. Böylelikle dünyamıza en yakın , sistemdeki en küçük ve en hızlı gezegendir. Kendi yörüngesinde gezinmesi 88 dünya günüyle eşdeğerdir. Ayrıca kendi yörüngesinde dönüşü ise 116 güne denk gelir. Bu haliyle neden “tanrıların habercisi” olarak değerlendirildiği de apaçıktır 🙂 Özetle hızlı, küçük ve kıvraktır.

Son derece seyrek bir atmosfer yapısı vardır ve ayrıca herhangi bir uydusu yoktur. Bu da sık sık astrolojide “nötr” olarak değerlendirilmesinin sebeplerinden biridir.  Yüzölçümü ve hacim olarak diğer gezegenlerden küçüktür. Buna rağmen manyetik alanı oldukça önemlidir. Adeta kendi potansiyelince bir mıknatıs etkileşimi yapar. Astrolojik olarak da Merkür’ün retrolarının veya ileri hareketlerinin dünyadaki elektroniklerle etkileşmesi ise bunun bir yansıması gösterilir.

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2021/10/merkur-01.png

Astroloji'de Merkür

SİMGESİ

Hermes, yani Merkür’ü hem mitolojik hem astronomik olarak birleştirdik. Artık biraz da bizim alanımız olan Astroloji açısından bakalım!

Merkür astrolojide en temel ifade ile aklı kullanma şeklini, konuşmayı, yazmayı ve iletişimi sembolize eder.  iletişim, yazı, evrak, ticaret, seyahat, ulaşım araçları, kardeşler, elektronik cihazlar, arkadaşlar, gençler gibi bir çok sembolizmi vardır.

Merkür’ün astrolojik sembolü ise daire, yarım daire ve haç’tan oluşur. Kutsal ruhtan gelen bilgeliği yarım daireden alarak, tam dairede insane aklına taşır ve bu aklın ürünü kendini haç ile dünya zemininde gösterir. Güneş’ten çok uzaklaşmayarak bilincin (Güneş) ve aklın (Merkür) her daim bir bağı olduğunu ifade eder.

İkizler ve Başak burçlarının yöneticisidir. İkizler’de daha nötr, hızlı, kıvrak bir zeka ile kendini ifade ederken Başak’ta analitik, hizmet ve pratizm odaklı bir zeka mantığı ile çalışır.  Eski astrolojik bilgilere göre yüceldiği bir burç yoktur fakat son dönem yapılan astrolojik çalışmalarda bazı astrologlar Kova burcunda yüceldiği görüşünde birleşirler.

Bir başka deyişle; Dünyayı nasıl algıladığımız, zihin dünyamız ve zihnimizin çalışma biçimini ifade eder. Ek olarak öğrenme şeklimiz ve iletişim biçimimiz konularını sembolize eder. Konuşma, yazma, öğrenme, ticaret yapma gibi yetilerimiz Merkür’ümüzün nasıl çalıştığı ile direkt bağlantılıdır.“

http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2018/02/dark_bottom_divider.png
http://astrolojitalks.com/wp-content/uploads/2021/12/astrolojitalks_500x1500-09-640x213.png

Yıldızların gizemli dünyasına hoşgeldin!

    YILDIZLARDAN HER DAİM HABERDAR OLMAK İÇİN ABONE OLUN!